Na hlavní Foto Cenik Info

Jen několik základních informaci
pro snadnější orientaci mezi různými druhy materiálů a ošetření

     Pro začátek je třeba říci, že vetšinou vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu lze předejit vhodnou hygienou dutiny ústní. Pokud ke vzniku onemocnění však došlo, může to vyžadovat jeden nebo několik druhů ošetřeni. Níže jsou stručně popsaný stomatologické zákroky, který se provádějí nejčastěji:            Fotokompozitní výplň (bílá plomba).
  Toto je nejrozšířenější moderní metoda ošetření kazu stálých zubů. Výplň je estetická, vydrží dlouho díky chemické vazbě se zubem (je přilepená) a má na něho minimum negativních vlivu. Její zhotovení však je technicky náročné a vyžaduje dobrou spolupráci pacienta, dlouhá výdrž je podmíněna dodržováním perfektní hygieny dutiny ústní.

            Amalgámová výplň (šedá plomba).    
  Amalgám je slitina rtuti se stříbrem, mědí a cínem. Má určité nevýhody ve srovnání s kompozitem: časem vzniká vrstva oxidů mezi zubem a amalgámem která vyvolává vnitřní napětí (zuby mohou časem prasknout); vyplň drží v zubu pouze mechanický (je zalisovaná a ne přilepená); atd. Zhotovujeme je nejčastěji bud' na přaní pacienta a nebo v případech kdy nelze z různých důvodů kvalitně udělat fotokompozit.

    Endodontické ošetření zubu (odstranění nervu).
  Pokud z nějakého důvodu dojde k nevratnému poškození zubní dření (nervu), je potřeba provést jeji odstranění. Nejčastěji (ale ne vždy) k tomu dochází když zubní kaz dosahuje dřeňové dutiny. Kořenový kanálek se potom zaplní speciálním materiálem, většinou je to gutaperča se sealerem.

            Korunková náhrada.          
  V případě, že poškození korunkové části zubu je tak rozsáhle, že ho nelze opravit jinými metodami, zhotovují se korunkové náhrady (tzv. korunky). Zub se obrousí ze všech stran a potom se na něj nasazuje korunka. Korunky můžou být zhotovené z různých materiálů. Nejrozšířenější jsou: 1.metalo-keramické, 2.keramické, 3.celokovové.

Zubní lékař Volodymyr Buriak, Nad Kolonií 503/1, Praha 4, 140 00, IČO: 07606842